АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – РУСЕ СТАРТИРА ЦИКЪЛ ОТ ЛЕКЦИИ В РАМКИТЕ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА ПРОГРАМА НА ВСС И МОН
За втора поредна година Административен съд – Русе ще се включи активно в Пилотната образователна програма на ВСС и МОН „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури”. Тази година партньор на ВСС и МОН в реализирането й е Върховният административен съд, който утвърди за всички административни съдилища нови моменти при прилагането на проекта и въведе адаптирани към особеностите на административното право теми.
И през тази учебна година съдът ще насочи вниманието си към десетокласниците от ПГИУ „Елиас Канети“, а срещите с тях и посещенията им в Административния съд ще се осъществят до края на втория учебен срок. Предстоящата реализация на програмата е синхронизирана с учебния план и ангажиментите на учениците и с натовареността на магистратите.
Първата лекция от поредицата предвидени срещи ще се състои в петък, 31.03.2017 г., от 10.00 ч. в Тържествената зала на Административен съд – Русе.
Същност и функции на административното правосъдие; компетентност на административните съдилища в България; последици от административните нарушения и наказания са само част от темите, които съдия Вилиана Върбанова ще представи пред десетокласници от гимназията.
Гости на събитието ще бъдат прокурор Андрей Ангелов от Окръжна прокуратура - Русе и директорът на ПГИУ „Елиас Канети” Румяна Белчева.
Основната идея на програмата е формиране на правна грамотност и култура сред младите хора и създаване на реална представа за работата на органите на съдебната власт.
СПРАВКА:
Пилотната образователната програма „Съдебната власт - информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури" на ВСС и МОН е насочена към учениците с цел превенция и повишаване на тяхната информираност за структурата, функциите и значението на съдебната власт в Република България.
По сключено през септември 2016 г. Споразумение за сътрудничество между ВСС и МОН, за постигането на по-голяма устойчивост и приемственост, Образователната програма ще се провежда всяка учебна година в следващите пет календарни години по предварително определен график по места.
Крайната цел, която Програмата си поставя, е официалното й въвеждане от Министерството на образованието и науката като факултативен, свободно избираем предмет или като тема от учебното съдържание на „Часа на класа" в учебните планове на българските училища.