ПОРЕДНА ОБРАЗОВАТЕЛНА СРЕЩА НА МАГИСТРАТИТЕ ОТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – РУСЕ В РАМКИТЕ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА ПРОГРАМА НА ВСС И МОН

Основни начала на Конституцията на Република България; принцип на разделение на властите и конституционните механизми за взаимен контрол и баланс между отделните клонове на държавната власт; структура на съдебната власт; функции и правомощия на отделните магистратски професии. Това бяха някои от основните теми във фокуса на днешната образователна среща, част от лекционния цикъл, който магистратите от Административен съд – Русе осъществяват с ученици от три русенски гимназии в рамките на Образователната програма на ВСС и МОН „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“.
Гост-лектор на десетокласниците от Английска езикова гимназия „Гео Милев“ бе съдия Ивайло Йосифов. По време на срещата бяха обсъдени промените в Конституцията от декември 2023 г., които засягат устройството на съдебната власт, разделянето на Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет и причините, поради които част от тези промени са обявени за противоконституционни с Решение на КС по дело № 1/2024 г.
По време на срещата бяха дискутирани въпроси, свързани с разграничителния критерий, по който едно дело се определя като гражданско или административно, функциите на съдебните заседатели и факторите, поради които разследванията са поверени и на следователи, и на разследващи полицаи.
Цикълът от лекции, който съдът осъществява с трите русенски гимназии ПГИУ „Елиас Канети“, АЕГ „Гео Милев“ и СУ „Христо Ботев“, ще продължи до края на втория учебен срок.
Програмата цели формиране на правна грамотност и култура сред младите хора и създаване на реална представа за работата на органите на съдебната власт.